Predstavljeno prvo kolo “Djela Miroslava Krleže”

Prvo kolo “Djela Miroslava Krleže”, objavljeno u suizdanju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Školske knjige, predstavljeno je u petak, 9. veljače, u foajeu Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu pred mnogobrojnim uzvanicima i ljubiteljima Krležina djela.

Svečanost su otvorili predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Velimir Neidhardt i intendantica Hrvatskoga narodnog kazališta dr. sc. Iva Hraste-Sočo.

O velikom, nacionalno važnom projektu objavljivanja Djela Miroslava Krleže govorili su predsjednik Upravnog odbora Školske knjige dr. sc. Ante Žužul, autor znanstvenih studija o djelu Miroslava Krleže akademik Krešimir Nemec i urednica edicije Miroslava Vučić, glavna urednica u Školskoj knjizi. Svečanost je vodila Zrinka Turalija, a ulomke iz Krležinih djela kazivali su glumci prof. dr. art. Joško Ševo i Adam Končić.

Petosveščani roman Zastave, pjesnička zbirka Balade Petrice Kerempuha i knjiga političkih eseja Deset krvavih godina prvi su naslovi nove biblioteke Djela Miroslava Krleže koja će u četiri kola obuhvatiti 28 svezaka proze, poezije, dramskih tekstova, eseja, feljtona i zapisa velikoga književnika.

Svako djelo u tome višegodišnjem projektu bit će popraćeno iscrpnom znanstvenom studijom akademika Krešimira Nemeca o značenju Krležina djela u hrvatskoj književnosti 20. stoljeća i kronologijom autorova života i rada – Miroslav Krleža iz godine u godinu – raskošno opremljenom mnogobrojnim fotografijama.