Jeanne-Marie
Leprince de Beaumont

Rouen, 26. 4. 1711. - Chavanod, Savoja, 8. 9. 1780.

Djela

Ljepotica i zvijer

Multimedija

Autorica najpoznatije verzije priče o ljepotici i zvijeri, Jeanne-Marie Leprince de Beaumont (djevojačkim imenom Vaimboult), rodila se 26. travnja 1711. godine u francuskom gradu Rouenu; otac joj je bio kipar i zlatar, prilično nesigurnih prihoda. Kad joj je bilo jedanaest godina, umrla joj je majka. Zbog loših imovinskih prilika, kao i očeve želje da sklopi novi brak, djeca su ubrzo morala napustiti roditeljski dom. Neki od njezine braće su usvojeni, a Jeanne-Marie je zajedno sa starijom sestrom stupila u internat Sestara od Ernemonta, vjerskog društva koje se bavilo odgojem; tu je stekla znanje koje joj je bilo nužno da bi postala učiteljica. Već sa šesnaest godina počinje podučavati siromašne djevojčice u jednoj besplatnoj školi. Navršivši dvadeset pet, odlazi iz Rouena te stiže na dvor vojvode od Lorraine u Lunévilleu, s preporukom koju joj je napisala jedna ugledna prijateljica. Tu će provesti nekoliko sljedećih godina kao dvorska dama, odgojiteljica i učiteljica pjevanja.

Godine 1743. udala se za Grimarda de Beaumonta i rodila kćer. No taj je brak poništen dvije godine kasnije, nakon što je njen muž prokockao imetak što ga je zahvaljujući svojim pokroviteljima donijela u brak; ubrzo zatim on je poginuo u dvoboju. Ostavši sama, počinje se baviti pisanjem, te 1748. objavljuje svoju prvu knjigu Pobjeda istine, koju posvećuje poljskome kralju, no to joj ne donosi nikakav prihod. Nakon što je uzalud pokušala ponovno dobiti mjesto odgojiteljice na dvoru u Lunevilleu, Marie-Jeanne ostavlja svoju kćer u jednom vjerskom internatu i odlazi u London, gdje radi kao odgojiteljica djece dobrostojećih ljudi, a istodobno se počinje i sustavno baviti pisanjem. Smatra se da je bila prva koja je pisala književne tekstove za djecu,  svjesno se služeći jednostavnim stilom prilagođenim mladim čitateljima. Za boravka u Londonu objavila je niz zbirki tekstova koje je nazivala Magazinima za djecu, adolescente i siromahe. U onima namijenjenim djeci objavljivala je i bajke; tako je godine 1757. objavljena priča Ljepotica i zvijer. Nakon petnaest godina gospođa de Beaumont napušta London, vraća se u Francusku i kupuje mali posjed pokraj Annecyja; tu će između 1763. i 1769. napisati niz pobožnih i moralističkih djela, koja su objavljena u sedamdesetak svezaka, a u svoje su vrijeme bila mnogo čitana te prevođena izvan Francuske. Posljednje godine života provodi uz svoju kćer i njezinu djecu, te umire 1780.

Sanja Lovrenčić