Popis lektire za osnovnu školu


1. razred osnovne

Bajke - (oko 1806-1858) - Jacob i Wilhelm Grimm


2. razred osnovne

Priče ili bajke iz prošlih vremena s poukom - (1697) - Charles Perrault
Ljepotica i zvijer - (1756) - Jeanne-Marie Leprince de Beaumont
Bajke - (1835-1845) - Hans Christian Andersen
Pinocchiove pustolovine - (1881) - Carlo Collodi
Poštarska bajka - (1932) - Karel Čapek


3. razred osnovne

Hrvatske narodne bajke - (-) - Hrvatska narodna (usmena) književnost, Sanja Lovrenčić
Basne - (6. st. pr. Krista) - Ezop
Čarobnjak iz Oza - (1900) - Lyman Frank Baum
Petar Pan - (1911) - James Matthew Barrie
Bijeli jelen - (1913) - Vladimir Nazor
Čudnovate zgode šegrta Hlapića - (1913) - Ivana Brlić-Mažuranić
Priča o doktoru Dolittleu - (1920) - Hugh Lofting
Basne - (1920-1930-tih) - Ivana Brlić-Mažuranić
Vlak u snijegu - (1931) - Mato Lovrak
Jurnjava na motoru - (1961) - Slavko Kolar


4. razred osnovne

Regoč - (1916) - Ivana Brlić-Mažuranić
Priče iz davnine - (1916, 1926) - Ivana Brlić-Mažuranić
Šuma Striborova - (1916) - Ivana Brlić-Mažuranić
Družba Pere Kvržice - (1933) - Mato Lovrak
Tajna zelene pećine - (1979) - Anto Gardaš
Esperel - grad malih čuda - (1994) - Sanja Lovrenčić
Igračke gospođe Nadine - (2003) - Anto Gardaš


5. razred osnovne

Usmene narodne priče - (-) - Hrvatska narodna (usmena) književnost
Basne - (6. st. pr. Krista) - Ezop
Put u središte Zemlje - (1864) - Jules Verne
20.000 milja pod morem - (1870) - Jules Verne
Put oko svijeta u 80 dana - (1873) - Jules Verne
Legende o Kristu - (1904) - Selma Lagerlöf
Basne - (1920-1930-tih) - Ivana Brlić-Mažuranić
Filip, dječak bez imena - (1994) - Anto Gardaš


6. razred osnovne

Gulliverova putovanja - (1726) - Jonathan Swift
Povjestice - (1866 i kasnije) - August Šenoa
Pisma iz mog mlina - (1869) - Alphonse Daudet
Mali lord Fauntleroy - (1886) - Frances Hodgson Burnett
Sretni vladar - (1888) - Oscar Wilde
Kroz pustinju i prašumu - (1911) - Henryk Sienkiewicz
Priče iz davnine - (1916, 1926) - Ivana Brlić-Mažuranić
Sunce djever i Neva Nevičica - (1916) - Ivana Brlić-Mažuranić
Regoč - (1916) - Ivana Brlić-Mažuranić


7. razred osnovne

Čuvaj se senjske ruke - (1875) - August Šenoa
Odabrane pripovijetke - (1894-1905) - Vjenceslav Novak
Iz velegradskog podzemlja - (1905) - Vjenceslav Novak
Izabrane pripovijesti - (1905-1929) - Dinko Šimunović
Duga - (1907) - Dinko Šimunović
Odabrane pripovijetke - (1910-1942) - Vladimir Nazor
Voda - (1927) - Vladimir Nazor
Priče s ostrva, iz grada i sa planine - (1927) - Vladimir Nazor


8. razred osnovne

Romeo i Julija - (između 1591 i 1595) - William Shakespeare
Prosjak Luka - (1879) - August Šenoa
Branka - (1881) - August Šenoa
Začuđeni svatovi - (1883) - Eugen Kumičić
Sirota - (1885) - Eugen Kumičić
Izabrane pripovijesti - (1905-1929) - Dinko Šimunović
Alkar - (1908) - Dinko Šimunović
Srebrne svirale - (1920-2004) - Dragutin Tadijanović
Breza - (1928) - Slavko Kolar
Mor - (1930) - Đuro Sudeta
Odabrane pripovijetke - (1936) - Ivan Goran Kovačić
Kod kuće je najgore - (1977) - Ephraim Kishon
Bilješke jedne gimnazijalke - (2001) - Nada Mihelčić
Debela - (2002) - Silvija Šesto
Tko je ubio Pašteticu? - (2003) - Silvija Šesto